Hibrit Sistemler

Combi paralel Hibrit sistemleri, bir kardan mili hattının kurulu olduğu hemen hemen her durum için uygundur. Motor, sabit montaj için bir montaj sistemi ile donatılmıştır.

 

Kurulum
Bunun için temel müşteri / tersane tarafından sağlanmalıdır. Dişli kutusu ile mil / esnek kaplin arasındaki triger kayışı ve kasnağının yanı sıra. Bu triger kayışı kasnağının boyutu, Pervane buna göre ayarlandığı için dizel motorun şaft üzerindeki devirleri ile belirlenir.

 

Çalışma prensibi
Elektrikli sürüş sırasında dizel motor boşa alınmalıdır. Dizel motorla seyir halindeyken, motor, akü setini şarj etmek için bir jeneratör görevi görecektir. Aküler dolduğunda şarjı kapatacak şekilde ayarlanmıştır.

 

Piller
Yenileme menüsünün ayarlanmasıyla bağlantılı olarak hangi pillerin kullanıldığını belirtmek önemlidir. Ara şarjlara uygun olduklarından lityum piller tercih edilmektedir. Şarj etmeden önce yeterince boşaltırsanız, diğer derin döngülü piller de uygundur. Bu sistemde sadece elektrik kullanıyorsanız akülerin koşullandırılması ve şarj edilmesi için ekstra bir şarj cihazı da kullanılabilir.

 

Soğutma sistemi
Sıvı soğutmalı modeller için elektrik motorunun soğutma sistemi dizel motorun soğutma sisteminden ayrıdır.

 

Seçenekler
Kontroller, İzleme ve Soğutma sistemleri (aşağıya bakın)

Teknik Özellikler

Tüm Combi motorlar için boyutsal çizimler mevcuttur.

 

Her motor, ayrı bir Kontrol kutusu ile birlikte gelir. Bunun 1 metre içinde motora yakın monte edilmesi gerekir). Üniteler tak ve çalıştır özelliklidir. Her bir motora, motor şaftı üzerinde diş yuvası ve triger kayışı için bir gergi sistemi sağlanır.

 

Mevcut Güçler:

48 VDC
3,5 kW AC Hava Soğutmalı
6,0 kW AC Sıvı Soğutmalı
10 kW AC Sıvı Soğutmalı